Shtyp

Il pluripremiato AMNESTY anteprima a Torino (2)

Sabato 29 ottobre 2011 al Cineporto di Torino è stato presentato in anteprima il film “Amnistia” (“L’Amnistia”, Albania-Francia, 2011) del regista albanese Bujar Alimani. Vincitore, tra l’altro, del premio C.I.C.A.E all’ultimo Festival di Berlino e del premio Cineuropa al Festival di Lecce, Amnistia è tra i titoli in corsa per l’Oscar al miglior film straniero. Il film è stato replicato alle ore 22.00 preceduto dalla presentazione della nuova edizione del bando Piemonte Movie.

Shtyp

Takim letrar ne Torino me shkrimtaren Elvira Dones

Elvira Dones, shkrimtarja e suksesshme shqiptare me banim në SHBA, prezantoi të Shtunën 24 Shtator 2011, në mjediset e Bibliotekës “Italo Calvino”Torino, romanin e saj të ri, “Piccola guerra perfetta” (“Luftë e vogël e përkryer”). I botuar në Itali në pranverën e vitit 2011 nga shtëpia botuese prestigjioze Einaudi, romani i kushtohet ngjarjeve të luftës së Kosovës dhe ka tërhequr menjëherë vëmendjen e publikut dhe të kritikës. I sjellë në italisht me një parathënie nga intelektuali dhe aktivisti i shquar Roberto Saviano, librit i është bërë jehonë në mediat kryesore të shtetit fqinj, ndër të tjera edhe në emisionin ‘Che Tempo Che Fa’ të gazetarit të mirënjohur të RAI-t Fabio Fazio.

Info & Kontakte

QENDRA E KULTURES SHQIPTARE

Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Të duhet aktivizimi i JavaScript për me e pa.

 

Harta