Shtyp

Prezantohet ne Torino dokumentari "Pranvere ne Kosove"

26 Shkurt 2009, në Muzeun e Rezistencës, Deportimit, Luftës, të Drejtave dhe Lirive në Torino u shfaq filmi dokumentar “Pranverë në Kosovë” i regjizorit Erion Kadilli. Në përvjetorin e parë të pavarësisë së Kosovës, Qëndra e Kulturës Shqiptare i propozoi publikut torinez një dëshmi të gjallë të ngjarjeve të përjetuara nga shqiptarët e Kosovës ditën e pavarësisë. 

Shtyp

Perralle nga e Kaluara ammalia il pubblico piemontese (2)

Giovedì 17 marzo 2011 presso l'Antico Palazzo Comunale di Saluzzo (CN) è stato proiettato il film “Perralle nga e kaluara” (“Favola dal passato”) del regista albanese Dhimiter Anagnosti (ALBANIA 1987, 86' V.O. con sott. it.). Alla presentazione hanno preso parte l’attrice protagonista Elvira Diamanti ed il sindaco di Saluzzo Paolo Allemano.

Shtyp

Lutje dashurie (Preghiera d'amore) presentato a Torino (2)

Mercoledì 16 settembre 2009 nella suggestiva cornice di Piazza della Repubblica a Torino si è svolto l’incontro con lo scrittore albanese Ylljet Alicka, attualmente ambasciatore plenipotenziario dell’Albania in Francia e presso l’UNESCO. Alla serata hanno preso parte più di 300 persone, membri della comunità albanese e delle altre comunità residenti del quartiere, appassionati di cinema da tutta Torino, ecc.

Shtyp

Filmi "Amnistia" shfaqet ne Torino

“Amnistia”, filmi i suksesshëm i regjizorit Bujar Alimani u prezantua për herë të parë përballë publikut torinez në 29 Tetor 2011. Në takimin e drejtuar nga gazetari Benko Gjata morën pjesë vetë autori Alimani, dokumentaristi Roland Sejko, si edhe kritikët e artit kinematografik Paola Assom dhe Vittorio Sclaverani. Pjesëmarrës në shumë festivale të rëndësishme kinematografike në mbarë botën, “Amnistia” është vlerësuar me cmime ndërkombëtare në Festivalin e Berlinit dhe në atë të Lecces. Filmi është përzgjedhur gjithashtu të përfaqësojë kinematografinë shqiptare në konkurimin për çmimin Oscar në kategorinë e filmit të huaj.   

Info & Kontakte

QENDRA E KULTURES SHQIPTARE

Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Të duhet aktivizimi i JavaScript për me e pa.

 

Harta