Shtyp

Il cinema albanese al Festival Cinemigrante (2)

Sabato 22 novembre 2008 nel Teatro Silvio Pellico di Bagnolo Piemonte gremito di spettatori è stato proiettato il film “Slogans”, del regista albanese Gjergj Xhuvani, vincitore del premio speciale della giuria al Festival di Cannes. Il film, intitotalo Parrullat (Slogans) in lingua originale è stato realizzato nel 2001 tra l’ALBANIA e la Francia. Vi interpretano, tra gli altri, Artur Gorishti, Birce Hasko, Agim Qirjaqi, Luiza Xhuvani, Niko Kanxheri, Robert Ndrenika.

Shtyp

Filmi "Lindje-Perendim-Lindje" prezantohet ne Itali

Të Shtunën 5 Mars 2011 Kinemanë MassimoTorino u shfaq filmi “Lindje – Perëndim - Lindje” i regjizorit Gjergj Xhuvani. Filmi u prezantua nga Vittorio Sclaverani, president i Festivalit Piemonte Movie, Vincenzo Cucci, kryetar i Shoqatës “Vatra Arbëreshe” dhe ambasadori shqiptar në Itali Llesh Kola.  

Shtyp

Festivali "Cinemigrante" sjell ne Piemont kinemane shqiptare

Venerdì 4 marzo 2011 al Cinema Aurora, a Savigliano, è stato presentato il film “I DASHUR ARMIK” (Caro nemico) del regista albanese Gjergj Xhuvani. Ironico e avvincente il film racconta di come un commerciante di Scutari, nell’Albania della seconda guerra mondiale, dà rifugio nella propria cantina ad un soldato italiano e ad altri perseguitati che fuggono dai nazisti. La presentazione, alla quale ha preso parte anche Gjon Coba, console presso il Consolato d’Albania di Milano è stata preceduta da un rinfresco albanese a cura del Gruppo donne Profumo di Spezie. 

Shtyp

Takim me artistet Dhimiter & Roza Anagnosti

Artdashësit torinezë patën fatin dhe kënaqësinë në Dhjetor të vitit 2010 të takohen e të njihen me dy prej figurave më të spiktatura të artit shqiptar, regjizorin Dhimitër Anagnosti dhe bashkëshorten e tij Rozën, aktore e madhe e skenës dhe ekranit, të cilët vizituan kryeqytetin subalpin me ftesë të Qendrës së Kulturës Shqiptare. Në qendër të vizitës së ciftit Anagnosti ishte paraqitja e filmit “Gjoleka, djali i Abazit” në Cinema Romano, një prej kinemave historike më të njohura të Torinos. Mbrëmjen e shfaqjes, hollet e kinemasë u mbushën që herët nga disa qindra spektatorë, shqiptarë dhe italjanë, ku spikasnin emra të njohur të kulturës dhe kinematografisë torineze, të interesuar të njiheshin me kryeveprën e regjizorit shqiptar, që prezantohej për herë të parë në këtë qytet. 

Shtyp

Filmi "Gjallë!" i Minarollit në kinematë e Torinos

Të Premten 4 Mars 2011 Kinemanë EmpireTorino u shfaq filmi “Gjallë!” i regjizorit Artan Minarolli. Filmi u prezantua nga aktori protagonist Nik Xhelilaj. Në takim morën pjesë gjithashtu edhe ambasadori shqiptar në Itali Llesh Kola dhe parlamentari italjan Marco Calgaro.

Info & Kontakte

QENDRA E KULTURES SHQIPTARE

Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Të duhet aktivizimi i JavaScript për me e pa.

 

Harta