Artikujt

Shtyp

Islami fqinj: Shqiperia dhe Kosova

Te Henen, 2 Dhjetor 2013 u zhvillua ne Torino, ne mjediset e Seminarit Metropolitan konferenca "Islami fqinj: Shqiperia dhe Kosova", i promovuar nga Qendra Federico Peirone ne bashkepunim me Qendren e Kultures Shqiptare. Ne takim moren pjese Prof. NERITAN CEKA, Ambasador i Republikes se Shqiperise ne Itali, Prof. KLEJDI KELLICI, docent i Shkencave Politike, BENKO GJATA, gazetar dhe president i Qendres se Kultures Shqiptare dhe PAOLO GIROLA, gazetar dhe moderator i takimit. 

Shtyp

Ditet e Kultures Shqiptare ne Torino

Qendra e Kulturës Shqiptare, në bashkëpunim me Ambasadën e Shqipërisë në Itali dhe Bashkinë e Torinos organizuan nga data 4 deri ne 6 Prill një seri veprimtarish kushtuar kulturës, artit dhe trashëgimisë së vendit tonë, me rastin e mbylljes së ekspozitës “Thesaret e Trashëgimisë Kulturore Shqiptare”, që u zhvillua në Torino nga 24 Janari7 Prill 2013

Shtyp

Italia ne zgjedhje

Vëmendja e Europës do të përqendrohet të Dielën 24 dhe të Hënën 25 Shkurt tek zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të Italisë. Interesimi është i madh dhe i përligjur. Rreth 40 milionë italianët që pritet të marrin pjesë në zgjedhje do të përcaktojnë ndër të tjera se kush do të marrë në duar timonin e ekonomisë së tretë të eurozonës, që përballet prej vitesh me rritje mjaft të ulët ekonomike dhe së fundmi ka hyrë në reçesion.

Nga Benko Gjata

Shtyp

Thesaret e Trashegimise Shqiptare ekspozite ne Torino

Pas paraqitjes në “Vittorialen” e Romës, ekspozita “Thesaret e Trashëgimisë Kulturore Shqiptare”, e organizuar me rastin e njëqindvjetorit të pavarësisë nga Ministria e Jashtme dhe ajo e Kulturës e Shqipërisë, në bashkëpunim me Ambasadën shqiptare në Romë dhe ministritë homologe të vendit fqinj, ka udhëtuar drejt Torinos ku do të shfaqet duke filluar nga data 24 Janar e këtij viti.

Në ceremoninë e inaugurimit, drejtuar nga gazetari i ATSH-së në Itali z. Benko Gjata, përkrah përfaqësuesve të lartë të institucioneve diplomatike dhe kulturore të Shqipërisë, ndër të cilët Ambasadori shqiptar në Itali z. Llesh Kola dhe drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës, z. Apollon Baçe morën pjesë edhe personalitete të shquara të shtetit dhe shoqërisë italjane, ndër të cilët kryetari i bashkisë së Torinos z. Piero Fasino dhe ish-kryeministri dhe ministri i jashëtm italjan Masimo Dalema.

Shtyp

Pavaresia - festime edhe ne diaspore

Njëqind vjetori i Pavarësisë u prit me veprimtari dhe festime edhe nga diaspora shqiptare në veriun e Italisë. Qindra bashkëatdhetarë, por edhe shumë qytetarë italjanë morën pjesë në eventet e organizuara nga Qendra e Kulturës Shqiptare në dy kryeqendrat e veriut, Milano dhe Torino, gjatë dy javëve të fundit të muajit Nëntor. Programi i pasur përmbante shfaqje filmash të kinematografisë shqiptare, koncerte dhe konferenca, të gjitha veprimtari kushtuar përvjetorit të rëndësishëm të shpalljes së pavarësisë.

Info & Kontakte

QENDRA E KULTURES SHQIPTARE

Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Të duhet aktivizimi i JavaScript për me e pa.

 

Harta