• Serata culturale dedicata all'Albania al Circolo dei Lettori di Torino
 • La ministra all'Integrazione Cecile Kyenge in visita allo Stand Albania presso il Salone del Libro di Torino
 • La violinista Suela Mullaj in concerto a Torino
 • Il Primo Ministro albanese Edi Rama in visita presso lo Stand Albania al Salone Internazionale del Libro di Torino
 • Concerto di Natale con il Coro Prenk Jakova
 • Il Primo Ministro albanese Edi Rama con i giovani del Centro di Cultura Albanese
 • Incontro presso lo Stand Albania al Salone Internazionale del Libro di Torino
 • Conferenza al Circolo dei Lettori di Torino
 • Serata albanese con reading a musica dal vivo
 • Con gli artisti Adrian Paci e Anilda Ibrahimi
 • Il Pianista e Compositore Red Radoja in Concerto a Torino
 • La scrittrice Ornela Vorpsi alla manifestazione Portici di Carta
 • Con il Primo Ministro Rama e il Sindaco Fassino al Salone Internazionale del Libro di Torino
 • La virtuosa del violino Suela Mullaj & il mastro Massimo Palumbo in concerto
 • 2008: Manifestazione per l'indipendenza del Kosovo in Piazza Castello a Torino
 • Il grande talento albanese del pianoforte Elda Laro in concerto a Torino
 • Celebrazione della Festa Nazionale dell'Albania al Conservatorio Giuseppe Verdi di Torino

Shqiperia ne Panairin e Librit

REGISTRATI ORA

NOME 
COGNOME 
INDIRIZZO 
CAP 
PROVINCIA 
CITTA' 
TELEFONO 
EMAIL 
    
Shtyp

Conferenza sull'archeologia in Albania (2)

Venerdì 3 e sabato 4 febbraio 2012, a Milano e Torino si è tenuta la conferenza “Archeologia in Albania”, a cura del prof. Neritan Ceka, archeologo e professore dell’Università di Tirana, autore di importanti studi e pubblicazioni scientifiche e divulgative quali "Apollonia e l'Illirico", "Storia e monumenti di Butrinto", "Archeologia, Grecia, Roma e Illirico".

Shtyp

Islami fqinj: Shqiperia dhe Kosova

Te Henen, 2 Dhjetor 2013 u zhvillua ne Torino, ne mjediset e Seminarit Metropolitan konferenca "Islami fqinj: Shqiperia dhe Kosova", i promovuar nga Qendra Federico Peirone ne bashkepunim me Qendren e Kultures Shqiptare. Ne takim moren pjese Prof. NERITAN CEKA, Ambasador i Republikes se Shqiperise ne Itali, Prof. KLEJDI KELLICI, docent i Shkencave Politike, BENKO GJATA, gazetar dhe president i Qendres se Kultures Shqiptare dhe PAOLO GIROLA, gazetar dhe moderator i takimit. 

Shtyp

Italia ne zgjedhje

Vëmendja e Europës do të përqendrohet të Dielën 24 dhe të Hënën 25 Shkurt tek zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të Italisë. Interesimi është i madh dhe i përligjur. Rreth 40 milionë italianët që pritet të marrin pjesë në zgjedhje do të përcaktojnë ndër të tjera se kush do të marrë në duar timonin e ekonomisë së tretë të eurozonës, që përballet prej vitesh me rritje mjaft të ulët ekonomike dhe së fundmi ka hyrë në reçesion.

Nga Benko Gjata

Shtyp

Thesaret e Trashegimise Shqiptare ekspozite ne Torino

Pas paraqitjes në “Vittorialen” e Romës, ekspozita “Thesaret e Trashëgimisë Kulturore Shqiptare”, e organizuar me rastin e njëqindvjetorit të pavarësisë nga Ministria e Jashtme dhe ajo e Kulturës e Shqipërisë, në bashkëpunim me Ambasadën shqiptare në Romë dhe ministritë homologe të vendit fqinj, ka udhëtuar drejt Torinos ku do të shfaqet duke filluar nga data 24 Janar e këtij viti.

Në ceremoninë e inaugurimit, drejtuar nga gazetari i ATSH-së në Itali z. Benko Gjata, përkrah përfaqësuesve të lartë të institucioneve diplomatike dhe kulturore të Shqipërisë, ndër të cilët Ambasadori shqiptar në Itali z. Llesh Kola dhe drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës, z. Apollon Baçe morën pjesë edhe personalitete të shquara të shtetit dhe shoqërisë italjane, ndër të cilët kryetari i bashkisë së Torinos z. Piero Fasino dhe ish-kryeministri dhe ministri i jashëtm italjan Masimo Dalema.

Info & Kontakte

QENDRA E KULTURES SHQIPTARE

Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Të duhet aktivizimi i JavaScript për me e pa.

 

Harta